nowy1

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Rubinowy kaboszon Królowej Sofii.

Pozostając jeszcze przez chwilę w temacie Pascua Militar mała ciekawostka dotycząca biżuterii, którą nosiła Królowa Sofia. Wisiorek z brylantami i rubinowym kaboszonem odziedziczony po matce - Królowej Federice i zachowywany na specjalne okazje.
Może zacznijmy od tego cóż to w ogóle jest ten kaboszon. Za Wikipedią to: "najwcześniejsza forma szlifowania kamienia. Szlif ten nie posiada fasetek czyli ścianek ani ostrych krawędzi. Jest obły, o zaokrąglonych ściankach". 


Klejnot można łączyć z wieloma naszyjnikami, ale emerytowana Królowa w ciągu trzech ostatnich wyjść nosiła go z perłami. Prawdopodobnie rosyjskimi, które Król Alfonso XII podarował swojej pierwszej żonie Marii de las Mercedes w XIX wieku. Sofia ten wyjątkowy komplet założyła na proklamację syna Felipe VI, na ślub Księcia Leki z Elią Zaharią oraz w sobotę na Święto Wojskowe. Warto zauważyć, że wspomniana biżuteria zatoczyła swego rodzaju koło w historii życia aktualnego Króla Hiszpanii. Jego poprzednia właścicielka Królowa Federica miała go na sobie podczas chrztu Księcia Asturii w 1968r.
Rubinowy kaboszon jest biżuterią przechodnią i dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. Pierwotnie należał do Królowej Victorii Eugenii. Może być noszony jedynie przez Królowe Hiszpanii.Źródło: https://www.monarquiaconfidencial.com/

7 komentarzy :

 1. Skoro może być noszony tylko przez królowe, trafi pewnie do Letizii, chyba że od razu do Leonor? Ładny kamień, choć nie podoba mi się połączenie z perłami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej do Letizii. Zanim Leo zostanie królową minie jeszcze dużo czasu...;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskoczyłaś mnie, zazwyczaj nie zwracam uwagi na biżuterię Sofii, chyba że jakoś rzuca się w oczy

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękny kamień i podoba mi się połączenie z perłami. Mam nadzieję,że kiedyś zobaczymy w nim Letizię. W ogóle marzy mi się Leti z rubinami. Nie przypominam sobie,żeby kiedykolwiek je nosiła,a przecież czerwień pasuje do niej wspaniale.

  OdpowiedzUsuń
 5. Napisałaś że klejnot został podarowany królowej przez jej matke wiec wyjaśnij jak moze go nosic wyłącznie krolowa Hiszpani skoro został on przekazany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba zrobiłam zbyt duży skrót myślowy.;) Chodziło o to, że klejnot może być noszony jedynie przez królowe. Skoro obecnie znajduje się w posiadaniu HRK to oczywistym jest, że jedynie Letizia i Sofia mogą go nosić jako "władczynie" Hiszpanii.

   Usuń

Ronnie natalia-oreiro-pl