nowy1

środa, 19 czerwca 2019

Order Zasług Obywatelskich.

W piątą rocznicę proklamacji Felipe VI Para Królewska wraz z córkami przewodniczyła aktowi wręczenia Orderów Zasługi Cywilnej. Na Zamku Królewskim w Madrycie odznaczono 41 obywateli z 17 wspólnot autonomicznych i 2 miast w uznaniu ich osobistego zaangażowania oraz wkładu społecznego. Poza kryterium podstawowym uwzględniono jeszcze dwa inne: pokoleniowe (przedział wiekowy od 19 do 107 lat) oraz płciowe (19 kobiet i 22 mężczyzn). Każda z nagrodzonych osób odznacza się: "świadczeniem wybitnych usług dla Hiszpanii lub godną uwagi współpracą we wszystkich aspektach, które przynoszą korzyści narodowi". Laureaci działają w takich dziedzinach jak edukacja, środowisko, zdrowie, wolontariat, pomoc społeczna, kultura czy świat zwierząt domowych. Dzisiejsza ceremonia skierowała oczy wszystkich zainteresowanych na Infantki. Wydaje się, że ich obecność to wyraźny gest sugerujący zamiar włączenia Leonor i Sofii do agendy instytucjonalnej. Pamiętajmy, że kilka dni temu oficjalnie ogłoszono, iż obie dziewczyny pojawią się na uroczystości wręczenia Nagród Księżniczki Asturii w październiku. 
Kolejnym wartym odnotowania momentem było spotkanie z Clotilde Veniel - nagrodzoną 107-letnią, wciąż aktywną wolontariuszką Caritas. Jak można się domyślać pani Veniel ma problemy z poruszaniem się co zauważyła Letizia. Po złożeniu gratulacji i wymianie kilku słów poprosiła córki, by pomogły staruszce wrócić na miejsce. Infantki bez wahania spełniły prośbę matki oraz ucałowały kobietę w oba policzki. To drobne, ale jakże znaczące dla wizerunku monarchii gesty.
Spotkałam się z opiniami, że z Leonor coś jest nie tak, że wygląda jak dziecko opóźnione w rozwoju. Wciąż zamyślona, nieobecna, z otwartymi ustami, że Sofia lepiej się odnajduje w towarzystwie mimo, że jest dwa lata młodsza. Myślę, że te opinie są bardzo krzywdzące. Księżniczka Asturii wydaje się mieć zupełnie inny charakter niż siostra, prawdopodobnie też zaczyna odczuwać coraz większą presję związaną ze swoją pozycją i z góry ustaloną przyszłością. Jest nieśmiała, być może też peszą ją ciekawskie spojrzenia, spojrzenia wyczekujące gafy. A czym najlepiej maskować niepewność czy brak wiary w siebie? Uśmiechem! Jak myślicie?


I na koniec outfity, choć nie można napisać o nich zbyt wiele. W większości marki pozostają nieznane. Tak jest w przypadku sukienek Królowej oraz jej córek, balerinek Infantek i bransoletki Letizii. Nie sposób zgadnąć czy to np. prezent na 15 rocznicę ślubu czy też klejnot pożyczony od teściowej. Kolczyki pochodzą od Bvlgari, torebka od Mascaro, zaś szpilki od Prady. Leonor tak jak i jej ojciec nosi Order Złotego Runa.
Źródło: http://www.casareal.es/, https://www.semana.es/

10 komentarzy :

 1. Jak można powiedzieć o ładnej, zdrowej dziewczynie, że jest upośledzona, bo się uśmiecha albo jest zamyślona?! Co za idioci...
  Ewidentnie jest nieśmiała, skupia się pewnie na tym aby dobrze wyjść, żeby nie popełnić gafy. W końcu jest młodziutka, a już od niej dużo się wymaga. Ja wstydziłam się przed klasą powiedzieć z pamięci wierszyk, a co dopiero gdybym miała stać przed tłumami obcych ludzi, wiedząc, że moje zachowanie i zdjęcia będą potem umieszczane w gazetach w całym kraju. Dziewczynki wyszły wspaniale, a Letizia bardzo mi się podoba w takim wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem Leonore - w przeciwieństwie do siostry jest bardziej nieśmiała, wycofana, taki ma po prostu refleksyjny charakter.Ciekawe, że w zasadzie dotyka to częściej pierworodne dzieci i również obecnych lub przyszłych monarchów. Choćby William i Harry, Elżbieta i Małgorzata, teraz George i Louis ( choć w tym przypadku może wszystko się jeszcze zmienić) - starsi wycofani,młodsi przebojowi. Tak już po prostu jest i nie oceniam, czy to lepiej, czy gorzej.Obie infantki są ślicznymi i grzecznymi dziewczynkami, tak naprawdę jedyną przyszłością hiszpańskiej monarchii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że dziewczynki są ułożone. Chciałoby się poznać szczegóły, tego jakie informacje protokołu przyswajają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi dziewczyny kojarzą się z Elsą i Anną z "Krainy Lodu" :)
  Leonor i upośledzenie? Już prędzej Oskar ze Szwecji mi na takiego wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanów się, co piszesz i pomyśl, że ktoś pisze tak o Tobie lub Twoim dziecku. Nie chodziło o to, żeby potwierdzić lub wykluczyć jakąś opinię, ale, że jest ona kompletnie nie na miejscu wobec jakiegokolwiek dziecka. Nawet jeśli ktoś tak uważa, to nie jest podstawą, aby to roztrząsać i dalej powtarzać, bo może mieć bardzo zły wpływ na rozwój dziecka i to najprawdopodbniej zdrowego oraz w ogóle jest krzywdzące. Oczywiście taka sprawa może mieć miejsce, bo takie rzeczy się zdarzają. Ale jeśli nie widać ewidentnie choroby (tak jak to jest np. w przy zespole downa) nie powinno się tak twierdzić na podstawie chwilowego zachowania czy urody dziecka.

   Usuń
 5. Czy Letizia nosi sporadycznie obrączkę lub pierścionek zaręczynowy? Wydaje mi się, że zawsze albo nie ma nic albo jakiś ozdobny.

  OdpowiedzUsuń
 6. A mnie uderza wizualna różnica pomiędzy siostrami - Sofia według mnie ma wygląd takiej pospolitej, ordynarnej, wiejskiej dziewuszki, sądzę, że to w większej mierze zasługa mięsistego, zadartego nosa i masywnej szczęki. Leonor ma o niebo subtelniejszą, bardziej wyrafinowaną urodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem obie są śliczne.

   Usuń
  2. Zgodzę się. Zresztą nie podoba mi się to ciągłe porównywanie ich. Na hiszpańskich stronach znajduje raczej komentarze w stylu "Leonor jest śliczna, ale Sofia bardziej".

   Usuń

Ronnie natalia-oreiro-pl