nowy1

środa, 25 grudnia 2013

Boże Narodzenie hiszpańskiej Rodziny Królewskiej.

Hiszpańska Rodzina Królewska celebruje Święta i wierzy w magię tych dni tak jak miliony ludzi na całym świecie. Już w połowie grudnia pojawiają się choinki udekorowane bombkami, błyszczącymi łańcuchami, lampkami i różnorakimi gwiazdami umieszczanymi na szczycie drzewka. Do tego szopki z glinianymi figurkami przedstawiające życie w Betlejem, gwiazdy betlejemskie (Poinsecje), nugaty i prezenty, przydatne drobiazgi bez większej wartości materialnej. Atmosferę świątecznego wypoczynku w pałacu rozpoczynają urodziny Infantki Eleny przypadające na 20 grudnia. 


Wigilia.

W telewizji transmitowane jest Wigilijne wystąpienie Króla zawierające życzenia świąteczne dla wszystkich Hiszpanów. Przy stole Parze Królewskiej towarzyszą Infantki Elena i Cristina z mężem Inakim Urdangarinem, Książę i Księżna Asturii oraz królewskie wnuki. W poprzednich latach zjawiały się także: Księżniczka Irene (siostra Królowej) oraz siostry Króla: Pilar i Margarita wraz ze swoimi dziećmi. Strój w ten szczególny wieczór jest bardzo formalny. Panowie noszą ciemne garnitury, krawaty i buty w tym samym kolorze, panie zaś suknie do ziemi lub przynajmniej za kolana i buty na wysokim obcasie. 

W tym roku potrawy podane były na kilku stołach w dwóch różnych pokojach. Przygotowane zostały dwa rodzaje menu: jeden dla dzieci, drugi dla dorosłych. Kartę dań wybierała sama Królowa dzień wcześniej. Możemy się tylko domyślać, że na stołach niczego nie brakło. Szampan serwowany jest od 1897r. przez rodzinę Raventos. Tytuł "Dostawcy Rodziny Królewskiej" został im nadany przez Królową Marię Christinę. Dzieciom podaje się soki oraz wodę. Podczas kolacji można było wybierać pomiędzy rybami, mięsem i owocami morza, szczególnie krewetkami oraz skorupiakami.
Podobno te ostatnie były przyczyną małego konfliktu pomiędzy Letizią i Infantkami ("Dlaczego masz więcej skorupiaków niż ja?"). Ale potraktujmy to z przymrużeniem oka. Nie zabrakło także ulubionych potraw Królowej, która tego dnia nie je mięsa: leszcza i okonia morskiego oraz przysmaków Króla: marynowanej jagnięciny i ptactwa łownego takiego jak przepiórki czy kuropatwy. Na deser podano suszone morele, śliwki, daktyle, figi oraz stuletni nugat firmy Casa Mira, która od lat wysyła Rodzinie Królewskiej kosz ze swoimi najlepszymi produktami.

Po kolacji przystępuje się do wręczania i rozpakowywania świątecznych prezentów. Tu oczywiście przodują dzieci. Prezenty przygotowywane są z miłością, bez zbędnej ostentacji i są raczej praktyczne.

25 grudnia i dalsze dni.

Pierwszy dzień Świąt Książęta Asturii spędzają z ojcem Letizii i jego drugą żoną Aną Togores. Kolejne dni zarezerwowane są na odpoczynek: najczęściej na nartach lub w jakimś pięknym miejscu, mieście. Świąteczne dni wolne kończą się celebracją urodzin Króla Juana Carlosa (5 stycznia) i świętem Trzech Króli.

Źródło: http://www.hola.com/, http://www.vanitatis.com/

2 komentarze :

  1. Wiesz, co wygląda najpiękniej w zdjęciu najwyżej?? Że niczym się nie wyróżnia z tłumu. Mimo, że niektórym bardzo na tym zależy, ważne, by umieć właśnie pokazać, że także się jest zwykłym człowiekiem, nie tylko kimś wyższym statusem :)
    ps. U mnie na blogu wiersze filmowe, a dziś czerwień królewska, jak i dopasowanie do filmu "Pamiętnik księżniczki" zapraszam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zostałaś nominowana przez Versemovie do Versatile blogger award.
    ps. Kolejne wiersze już są, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Ronnie natalia-oreiro-pl