nowy1

czwartek, 12 czerwca 2014

Otwarcie wystawy. (50*) + zdjęcia z urodzin.

Książęta Asturii uczestniczyli dziś w inauguracji wystawy pod tytułem "Ostatni rejs fregaty Nuestra Senora de las Mercedes - skarb kultury odzyskany". Zacznijmy jednak od początku. Fregata Matki Boskiej Miłosiernej w wieku XIX należała do Hiszpańskiej Armady. 9 sierpnia 1804r. opuściła stolicę Urugwaju - Montevideo z ładunkiem złota, srebra, kory chinowej, cynamonu i wigonii (tkaniny imitującej wełnę). Trzy miesiące później (5 października) u portugalskiego wybrzeża Algarve została zatopiona podczas bitwy morskiej z flotą brytyjską. To zdarzenie było bezpośrednim powodem wypowiedzenia wojny Anglii i poprzedzało przegraną bitwę pod Trafalgarem. W maju 2007r. amerykańska firma poszukiwaczy skarbów Odyssey Marine Exploration odkryła w Zatoce Kadyksu wrak statku, który zawierał 500 000 złotych i srebrnych monet oraz inne wartościowe przedmioty. Kosztowności zostały wydobyte i przewiezione do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął się amerykańsko-hiszpański spór o prawa do odkrycia. W styczniu 2012r. Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację Odyssey Marine Exploration i nakazał zwrot zagrabionych przedmiotów. W lutym 2012r. i w lipcu 2013r. powróciły one do Hiszpanii jako skarby dziedzictwa narodowego. Na wystawie w Narodowym Muzeum Archeologicznym i Muzeum Marynarki Wojennej można zobaczyć część z nich.

 

Letizia ponownie postawiła dziś na markę Hugo Boss: beżowy kostium i jedwabną bluzkę z motywem skóry węża, zamszowe pantofle Magrit i torebkę Uterque.


***

Wczoraj pojawiły się zdjęcia Letizii i Leonor z dnia 30 maja. Obie były na urodzinach kolegi małej Infantki w dzielnicy Las Rozas. Fotki prawdopodobnie zostały zrobione przez jednego z rodziców lub pracowników uczestniczących w imprezie. Księżna ubrana jest w beżowe spodnie i dżinsową kurtkę. 


***
Abdykacja Juana Carlosa I.

Pałac potwierdził, że Król nie weźmie udziału w proklamacji Felipe. Podobno chce by cała uwaga była skierowana na jego syna, któremu będą towarzyszyć: Letizia, Leonor już jako Księżniczka Asturii, Infantka Sofia, Królowa Sofia, Infantka Elena, Infantki Pilar i Margarita (siostry Juana Carlosa). Ceremonia rozpocznie się o 9:30 w Pałacu Zarzuela, następnie przeniesie się do Parlamentu. Po zaprzysiężeniu i pierwszym przemówieniu Felipe VI, odbędzie się parada wojskowa oraz przejazd centrum Madrytu z powrotem do Pałacu. Kolejny etap to pozdrowienie z centralnego balkonu zgromadzonych na placu ludzi. Spodziewane jest pojawienie się całej rodziny nowego Króla (rodziców, żony i córek). Następnie odbędzie się uroczyste przyjęcie.
Pałac póki co nie potwierdził, ale Felipe i Letizia już jako Monarchowie mają zaplanowane wystąpienia publiczne przez 2 kolejne dni (najpewniej piątek i sobota).

Źródło: http://members5.boardhost.com/, http://www.abc.es/, http://wikipedia.org/, http://www.casareal.es/

12 komentarzy :

 1. Chyba odwrotnie: beżowej spodnie i kurtkę jeansową ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, pośpiech jednak wskazany tylko w przypadku łapania pcheł.;)

   Usuń
 2. Ta koszulka pod żakietem jest ładna :) Bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ogólnie bardzo ładna stylizacja, ostatnio wszystkie stylizacje Letizii są świetne.

   Usuń
 3. Fajnie, że mamy okazję zobaczyć ją ,, na luzie" i to na urodzinach kolegi córeczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, bardzo fajnie, choć w tym przypadku została naruszona prywatność Letizii i Leonor. W końcu to było typowo nieoficjalne wyjście i nie powinny pojawić się żadne zdjęcia. Cóż, uroki bycia członkiem RK...

   Usuń
  2. No niestety...nie trzeba byc paparrazim zeby wrzucic zdjecia na jakis portal..a w tym przypadku rodzicem uczestniczacych dzieci.

   Usuń
 4. Kiedy, wreszcie, kolejna notka o Filipie i Letizii z okazji rocznicy ślubu ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Podłączam się do pytania wyżej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dalsze notki dotyczące ślubu będą już po proklamacji. Na razie za dużo się dzieje.:)

   Usuń
 6. To moim zdaniem przesada robić takie zdjęcia i jeszcze je sprzedawać. Letizia chciała, żeby jej córka spędziła czas jak inne dzieci, a tu się okazuje, że można o tym tylko pomarzyć.

  Co do zaprzysiężenia, to dziwne, że będzie cała rodzina oprócz Juana Carlosa. Uwaga i tak będzie skierowana na Felipe. Nie przypominam sobie, żeby w Holandii królowa Beatrix albo w Belgii król Albert II skradli show swoim synom...

  OdpowiedzUsuń

Ronnie natalia-oreiro-pl