nowy1

niedziela, 9 marca 2014

Skandal związany z Instytutem Noos.

Kiedy w 1997 roku Infantka Cristina brała ślub z Ignacio (Inaki) Urdangarin y Liebaert nikt nie spodziewał się, że 14 lat później będzie on autorem największego skandalu w rodzinie królewskiej w tym stuleciu.


Kilka słów o samym "bohaterze".

Inaki urodził 15 stycznia 1968r. w Zumarraga w prowincji Guipuzcoa w Kraju Basków. Ma starszego brata Miguel'a i pięć sióstr: Anę, Clarę, Cristinę, Laurę i Lucię. Większość swojego życia spędził w Barcelonie. W wieku 18 lat został zawodowym graczem piłki ręcznej w klubie FC Barcelona, gdzie grał do czasu zakończenia kariery w 2000 roku. Wraz z hiszpańską drużną piłki ręcznej trzykrotnie wystąpił na Letnich Igrzyskach Olimpijskich (1992, 1996, 2000) i dwa razy zdobył brązowy medal (1996, 2000). W międzyczasie ukończył studia na wydziale administracji biznesu w Escuela Superior de Administracion y Direccion de EMPRESAS (ESADE). Inaki i Cristina poznali się podczas Olimpiady w Atlancie w 1996r., zaręczyny miały miejsce w Pałacu Zarzuela w obecności obu rodzin. Cristina otrzymała pierścionek-obrączkę (prostokątne brylanty zatopione w białym złocie), Ignacio zaś zegarek szwajcarskiej firmy Audemars Piguet. Ich ślub odbył się 4 października 1997r. w Barcelonie. Mają czworo dzieci, trzech synów i córkę: Juana Valentina, Pablo Nicolasa, Miguela i Irene. Inaki jako członek hiszpańskiej rodziny królewskiej otrzymał tytuł His Excellency The Duke of Palma de Mallorca.


Chronologia skandalu - najważniejsze daty i wydarzenia.

Rok 2004.

Marzec - założyciel Noosavi Consultoria Estrategica oraz prezes Instytutu Noos do 2006r.

27-29 listopada - Noos organizuje doroczne wydarzenia związane z tematyką sportową. Odbyły się trzy takie spotkania (2004-2006). Za każde Instytut otrzymał 900 tys. euro.

Rok 2005.

22-24 listopada - pierwsza edycja Illes Baleares Forum, na którym spotykają się eksperci ze środowisk akademickich, biznesowych i sportowych odbywa się w Palma de Mallorca. Instutut otrzymuje 1,2 mln euro na organizację przedsięwzięcia.

Rok 2006.

16 lutego - socjaliści domagają się od rządu Balearów wyjaśnienia na co została przeznaczona kwota 1,2 mln euro.

Marzec - czerwiec - zewnętrzny doradca prawny rodziny królewskiej zaleca Urdangarin'owi opuszczenie Instytutu Noos i znalezienie pracy poza Hiszpanią. Inaki wkrótce rzeczywiście opuszcza Instytut.

Rok 2009.

Sierpień - Inaki wraz z rodziną przenosi się do Waszyngtonu, gdzie podejmuje pracę jako przewodniczący Komitetu Spraw Publicznych w firmie Teledonica Latinoamerica.

Rok 2010.

22 lipca - sąd występuje z wnioskiem o informacje dotyczące umów zawartych w latach 2005 - 2006 pomiędzy Fundacją Illesport, Balearskim Instytutem Turystyki (Ibatur) podlegającym pod rząd Balearów i Instytutem Noos, na czele którego stał Inaki Urdangarin.

Rok 2011.

2 czerwca - dochodzenie jest w trakcie, pojawiają się coraz głośniejsze plotki o związkach Inaki'ego ze sprawą, sędzia oskarża byłego vice-prezesa Instytutu Diego Torres'a.

8 listopada - wybucha skandal korupcyjny. Książę Palma da Mallorca oraz Diego Toress podejrzani są o rzekome fałszerstwa, nadużycia zaufania i władzy oraz sprzeniewierzenie funduszy publicznych z dwóch umów zawartych w 2005 i 2006 roku pomiędzy rządem Balearów, na czele którego stał Jaume Matas i Instytutem Noos na kwotę 2,3 mln euro.

11 listopada - w pierwszym oświadczeniu po ujawnieniu skandalu Książę zapowiada obronę swojego "honoru i niewinności" w związku z kierowaniem Instytutem Noos.

10 grudnia - w oświadczeniu dla agencji Efe Inaki wyraża swoje głębokie ubolewanie z powodu szkód, które dotknęły jego najbliższych oraz rodzinę królewską w związku z ujawnionymi informacjami i opiniami na jego temat.

14 grudnia - gazeta El Mundo donosi, że Urdangarin i Torres mieli rzekomo wykorzystywać fundację pomagającą dzieciom niepełnosprawnym do sprzeniewierzania funduszy publicznych i lokowania ich w raju podatkowym w Belize.

18 grudnia - dalsze publikacje twierdzą, że sam Król wiedział o nielegalnych działaniach swojego zięcia od 5 lat.

24 grudnia - w tradycyjnym przemówieniu świątecznym Król w zawoalowany sposób odnosi się do sprawy Instytutu Noos. Monarcha oświadcza, że wszelkie naganne działania osób publicznych powinny być "udowodnione i ukarane" ze względu na "równość wszystkich ludzi przed prawem".

Rok 2012.

4 stycznia - Sąd Najwyższy odrzuca wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie Księcia.

12 stycznia - wg El Mungo Księżniczka Cristina inwestując jedynie 1500 euro w ciągu 3 lat w firmę Aizoon uzyskała przychód 571 tys. euro.

7 lutego - Diego Torres i jego żona Ana Maria Tejeiro - pierwsi oskarżeni w sprawie odmawiają zeznań korzystając z przysługującego prawa do zachowania milczenia.

21 lutego - Inaki przybywa do Madrytu na 4 dni przed postawieniem go w stan oskarżenia by przygotować się do tego wydarzenia ze swoimi prawnikami. Towarzyszy mu żona Infantka Cristina.

25-26 lutego - Książę zeznaje w sądzie. Całą odpowiedzialność zrzuca na byłego partnera Diego Torres'a, jak również uwalnia od zarzutów swoją żonę. Potwierdza także, że w 2006 roku Król prosił go o zakończenie działalności w sektorze publicznym. Sprawa toczy się dalej.

28 sierpnia - Inaki odchodzi z firmy Teledonica Latinoamerica i wraca wraz z rodziną do Barcelony.

10 września - policyjne analizy 44 rachunków bankowych powiązanych z Instytutem Noos organizacji non profit, których właścicielami byli Książę Palma de Mallorca i Diego Torres ujawniły wpływy 3 mln euro.

10 października - Książę składa swoją rezygnację ze stanowiska dyrektora i członka komisji do spraw nominacji i wynagrodzeń w firmie Telefonica Brasil.

16 października - dalsze przesłuchania, w tym Jana Gui Urdangarin'a bratanka Inaki'ego.


29 października - przedstawiciele Autonomicznej Społeczności Wysp Balearskich (CAIB) składają wniosek o zabezpieczenie kwoty 3,5 mln euro z majątku Inaki'ego i Torres'a na pokrycie ewentualnych szkód pieniężnych w przypadku potwierdzenia zarzutów korupcyjnych.

Rok 2013.

10 stycznia - sąd blokuje kwotę 900 tys. euro umieszczoną w raju podatkowym w Luksemburgu.

23 stycznia - El Pais ujawnia, że Książę za pomocą spółki, której współwłaścicielką była Cristina oszukiwał Urząd Skarbowy.

26 stycznia - ze strony internetowej La Casa del Rey znika nazwisko Urdangarin'a jako prawowitego członka rodziny królewskiej.

30 stycznia - sąd nakłada kaucję w wysokości 8,1 mln euro na Inaki;ego i Torres'a.

5 lutego - Inaki odwołuje się od wysokości kaucji ze względu na problemy finansowe.

6 lutego - Royal House zaprzecza rzekomym naciskom na Infantkę Cristinę w sprawie rozwodu.

7 lutego - Urdangarin i Torres nie płacą kaucji, sąd rozpoczyna procedurę zajęcia ich własności.

23 lutego - Inaki ponownie zeznaje w sądzie.

4 marca - zostaje ujawniony zapis rozprawy z 23 lutego podczas, której Książę zapewnia, że jego żona nie miała nic wspólnego z działalnością Instytutu Noos. Zwraca się również uwagę na fakt, że Inaki w odpowiedzi na pytania 180 razy użył takich sformułowań jak: "nie wiem", "nie pamiętam", "nie mam pojęcia".

14 marca - sędzia odrzuca apelację w sprawie kaucji.

3 kwietnia - Cristina dostaje wezwanie do złożenia zeznań w toczącej się sprawie.

4-5 kwietnia - Mario Pascual Vives i Miquel Roca podejmują się obrony Księżniczki.

24-25 kwietnia - sąd wnioskuje do Urzędu Skarbowego o deklaracje podatkowe małżonków z ostatnich 10 lat. Cristina twierdzi, że taka prośba "narusza ich prywatność" i składa odwołanie.

15 maja - odwołanie zostaje odrzucone.

23 maja - Urząd Skarbowy oświadcza, że nie ma podstaw do oskarżenia Księżniczki o oszustwa podatkowe.

31 lipca - Cristina przenosi się do Genewy.

Rok 2014.

8 lutego - Cristina zeznaje przed sądem. Księżniczka odpowiada wymijająco, potwierdza, że wszystko co robiła czyniła dlatego, że "ufała swojemu mężowi".


Mówi się, że prokurator może zażądać od 10-19 lat więzienia dla Inaki'ego za defraudację, nadużycie zaufania i władzy, fałszerstwo, a także dwa wykroczenia podatkowe.

Źródło:
http://www.theguardian.com/world/2012/feb/24/king-spain-son-in-law-corruption-scandal
http://www.20minutos.es/noticia/1245817/0/cronologia/caso-palma-arena/instituto-noos-urdangarin/

9 komentarzy :

 1. Nie chcę robić spamu, ale sprawdźcie koniecznie co ważnego wydarzyło się ostatnio u Harry'ego i Cressidy! http://ksiazeharry.blogspot.com/2014/03/sprawdzcie-koniecznie-co-nowego-u.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa i rzetelna notka. Interesuję się tym skandalem i jestem bardzo ciekawa, jaki będzie finał. Dużo mówi się o tym, że Letizia i Felipe ratują monarchię przed upadkiem, tym bardziej że sam król w ostatnich latach popełnił kilka błędów, np. z polowaniem na slonie w Afryce. Po rozwodzie Eleny tylko Felipe i Letizia maja czyste konto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają czyste konto tylko w teorii. Nie zapominajmy, że co rusz pojawiają się plotki o kryzysie między małżonkami, pytania czemu Letizia nie nosi pierścionka zaręczynowego i obrączki, czy rzeczywiście poddała się aborcji (skandalizująca książka David'a Rocasolano), czy cierpi na anoreksję? Natomiast Felipe zarzuca się odnowienie kontaktów z poprzednimi partnerkami, szczególnie z Evą Sannum, zbytnią uległość w stosunku do Juana Carlosa, brak wsparcia dla żony. Oczywiście to wszystko plotki, ale umiejętnie wykorzystane mogą negatywnie wpływać na wizerunek pary...

   Usuń
  2. Czytam dużo o tych plotkach w niemieckich gazetach, ale to właśnie tylko plotki. Co do anoreksji, to nie zapominajmy, że matka i siostra Letizii też są bardzo szczupłe. Druga jej siostra też taka była. Kilka miesięcy po ślubie Letizia była jeszcze chudsza niż teraz, ale to raczej ze stresu moim zdaniem. Co do aborcji, to nadal plotka. Dopóki na coś nie ma dowodów, to ja w to nie wierzę. Są przeciwnicy monarchii, którzy posuną się do wielu rzeczy.

   Usuń
 3. Mnie też się wydaje, że tylko Felipe i Letizia mogą jeszcze uratować wizerunek monarchii. A Inaki powinien ponieśc surowe konsekwencje, jesli jest winny, a wszystko wskazuje na to, że tak. Jednak fakt, że Cristina jest księżniczka, nie powinien powodować automatycznie zamknięcia śledztwa w sprawie jej udziału w tej aferze. Mam nadzieję, ze tak się nie stanie.
  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie najbardziej zastanawiają motywy Inaki'ego. "Wżenił się" w rodzinę królewską, więc sytuację materialną miał chyba nieprzeciętnie dobrą. Po co zatem defraudacja cudzych pieniędzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że po prostu chciał jeszcze więcej.;) Może podszepty wspólnika, może łatwość z jaką dało się defraudować pieniądze, a może chęć udowodnienia, że zasługuje na księżniczkę i potrafi sam zapewnić jej oraz dzieciom wspaniałe życie? Nie przekonuje mnie powód: brak wiedzy oraz nieumiejętność przewidywania przyszłości czy możliwych konsekwencji. Był sportowcem, musiał znać zasady fair play. Poza tym chyba każdy wie, intuicyjnie wyczuwa co jest dobre, a co nie...

   Usuń
  2. Bogatemu zawsze mało... Trudno mi uwierzyć w to, że Cristina o niczym nie wiedziała, chociaż mogło rzeczywiście tak być. Ja też nie wierzę, że Inaki nie wiedział o jakichś przepisach. Jeśli prowadzi się jakiś interes, to trzeba je poznać. Inaczej się go nie zaczyna.

   Usuń
  3. Moim zdaniem Cristina wiedziała, a chociażby domyślała się, że coś jest nie tak. Nawet dziecko wie, że pieniądze nie biorą się znikąd, a co dopiero dorosła kobieta, która żyje z kimś pod jednym dachem. Może jej to nie przeszkadzało, może przymykała na to oko dopóki sprawa nie wyszła na jaw...
   Kolejną sprawą jest niechęć do rozwodu/ separacji/ jakiegoś ochłodzenia stosunków. Oczywiście ktoś powie, że to miłość na dobre i złe. Być może. Albo to rodzaj jakiegoś kontraktu, umowy: póki jesteśmy razem i będziecie mi pomagać będę zaprzeczał, że księżniczka miała cokolwiek wspólnego ze sprawą, nie będzie jeszcze większego skandalu...

   Usuń

Ronnie natalia-oreiro-pl