nowy1

niedziela, 24 grudnia 2017

Krawaty Felipe i przemówienie Bożonarodzeniowe.

Obecnie świat hazardu nie ogranicza się jedynie do sportu. W dzisiejszych czasach można założyć się o prawie wszystko, począwszy od odkrycia cywilizacji pozaziemskiej, poprzez politykę, aż do koloru krawata, który wybierze Król Hiszpanii podczas swojego wigilijnego wystąpienia. Bukmacherzy ze Sportium już kilka dni temu rozpoczęli przyjmowanie zakładów właśnie na tą okoliczność.

Legenda głosi, że w czasach Republiki monarchiści nosili zielone szaty ze względu na kryjący się w słowie verde (zielony) akronim zdania Viva El Rey De Espana (Niech żyje Król Hiszpanii). Prawda czy też mit? Nie wiadomo. Faktem jest jednak, że zielony to ulubiony kolor obstawiających. Obecnie Sportium płaci 3,5 euro za jedno postawione. Na kolejnych miejscach niebieski, fiolet i róż. Barwy, które Felipe wybiera stosunkowo często stoją po 4:1. W środkowej części tabeli królują czerwony, granatowy i pomarańczowy (odpowiednio 5:1 oraz 7:1). Jednym z najmniej prawdopodobnych kolorów jest żółty, który w ostatnich tygodniach kojarzy się wyłącznie z żądaniami politycznymi Katalonii. Z kolei najwięcej można zarobić obstawiając krawat biały lub czarny. Wyobrażacie sobie teorię spiskową, w której Felipe stawia większą część swojego majątku na jeden z dwóch ostatnich kolorów, zakłada odpowiedni krawat i rozbija bank?;)


***

Przemówienie Felipe trwało dokładnie 11 minut i 55 sekund (łącznie z początkową sekwencją obrazu i hymnu Hiszpanii w tle). Składało się z 1431 słów i zostało nagrane w Sali Audytoryjnej w Pałacu Zarzuela. Król wybrał szary garnitur, koszulę w paski i niebieski krawat w granatowe krzyżyki, co oznacza, że wstrzelił się dokładnie środek tabeli zakładów. Oczywiście nie zabrakło flag: Hiszpanii i Unii Europejskiej, tradycyjnych symboli Świąt: Gwiazdy Betlejemskiej oraz szopki, a także tegorocznej fotografii rodzinnej wykonanej w lecie na Majorce.


Kolejnymi ważnymi elementami są wiszące na ścianach obrazy, których reprodukcje otrzymują laureaci Nagród: Księżniczki Asturii i Księżniczki Girony. Jest to jasna i klarowna aluzja do ciągłości monarchii, którą reprezentuje starsza córka Felipe - Leonor. A o czym tak dokładniej mówił Król? Głównie o tym, że rok 2017 był trudnym rokiem. Szczególnie przez sytuację w Katalonii, terroryzm i korupcję. Wspomniał także o przemocy na tle płciowym, ochronie środowiska, walce ze zmianami klimatu oraz sukcesach krajowych: rozwijającej się gospodarce, stałości zatrudnienia i nowych miejscach pracy. Przekazał życzenia świąteczne od Królowej i swoich córek oraz tradycyjnie zakończył mowę we wszystkich językach urzędowych Hiszpanii.


Źródło: http://www.casasdeapuestasweb.com/, http://www.casareal.es/

3 komentarze :

  1. Jak tak człowiek głębiej się zastanowi, to jest to przerażające! Zwykły zakład o krawat króla może przerodzić się w hazard... :O

    OdpowiedzUsuń
  2. I może doprowadzić kogoś do bankructwa albo fortuny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Haha, dobra ta teoria spiskowa, aż dziwne, że król jeszcze na to nie wpadł :D

    OdpowiedzUsuń

Ronnie natalia-oreiro-pl